Vozy z autopůjčoven se pronajímají pro nejrůznější účely a mezi nimi tu mají své nezastupitelné místo i krátké výlety do přírody a za památkovými objekty. Chcete-li vycestovat z Prahy na kratší vzdálenost, máte možnost navštívit některé zajímavosti, co sice nepatří mezi „hitovky“, ale i přesto dovedou návštěvníky zaujmout.

České středohoří

Památky a památná místa v okolí Prahy

Budeč – jen malý kousek za Prahou, u obce Kováry, si nenechte ujít mimořádné památné místo s románskou rotundou z konce desátého století našeho letopočtu. Každý rok se tu konají dvě poutě, první na svátek Petra a Pavla a druhá na počest sv. Václava na konci září. Z Budče je pěkný výhled do okolní přírody a nedaleko odtud můžete navštívit zříceninu hradu Okoř a romantické údolí Zákolanského potoka.

Milešovka – této nejvyšší hoře Českého středohoří se přezdívá „větrná hora“ a dle meteorologických pozorování tu panuje bezvětří pouhých osm dnů v průběhu celého kalendářního roku. Pořádají se tu i noční výstupy, ovšem ve dne je odtud mimořádně pěkný pohled na panorama Českého středohoří.

železniční viadukt

Železniční viadukt Žampach – nedaleko Jílového u Prahy, na vlakové trati podél Sázavy, byl postaven na konci 19. století úchvatný kamenný viadukt. Dosahuje úctyhodné výšky necelých 42 metrů nad hluboce zaříznutým údolím ve skalách a předchází mu sto metrů dlouhý Jílovský tunel. Viadukt si můžete prohlédnout při jízdě s pronajatým vozem z půjčovny aut v Praze, anebo se po něm projet například Posázavským pacifikem s parní lokomotivou.

přehrada Klíčava

Klíčava – v překrásném prostředí naleznete vodní nádrž, která slouží jako zásobárna pitné vody pro kladenský a zčásti pro rakovnický region. K přehradě je povolen vstup pouze pro pěší, vozidlo ovšem můžete odstavit nedaleko odtud na parkovišti nad obcí Zbečno. Klíčava je jedna z nejzajímavějších technických památek Středočeského kraje. Přehradní hráz byla postavena přibližně v polovině padesátých let minulého století.