Pokud jde o rozvoj řeči, existuje spousta odchylek, které jsou považované za normální. Což můžete považovat za dobrou zprávu na úvod. Přesto jsou zde některé faktory, které toto opoždění rozvoje řeči mohou zvýšit. Některé z nich můžete jako rodiče ovlivnit, s jinými zkrátka nic neuděláte.
holčička na lavičce

1.       Pohlaví

Maminky chlapců, které stále odmítají mluvit, může snad utěšit fakt, že obecně jsou holčičky výřečnější než jejich chlapecké protějšky. Mimochodem tento fakt je pravdivý po celý život. I průměrná dospělá žena toho namluví více než průměrný dospělý muž. Dívky již v děloze matky pohybují ústy mnohem častěji než hoši a obecně začínají dívky mluvit zhruba o měsíc až dva dříve než chlapci. Dívky také lépe artikulují, používají delší slova i věty. Jejich slovní zásoba je bohatší a zvládají i náročnější gramatiku.

2.       Pořadí narození

Prvorozené děti si v druhém roce života rozšiřují slovní zásobu více než jejich mladší sourozenci. Je to pravděpodobně způsobeno tím, že při větším počtu dětí není možné každému věnovat takovou pozornost, jako když bylo dítě pouze jedno. Existují však tak případy, víme to z vlastní zkušenosti, kdy právě prvorozený s mluvením otálet a naopak jeho mladší sourozenec jej ve slovní zásobě pak rychle dohnal. Zkrátka stále záleží na konkrétním dítěti resp. dětech.

3.       Vícerčata

Má se za to, že dvojčata či vícerčata začínají mluvit později, zkrátka proto, že jsou jejich rodiče více unavení a nemají na verbální komunikaci s dětmi tolik času a sil. V případě některých dvojčat může hrát také roli to, v jakém týdnu těhotenství se narodila a zda u nich není opožděný vývoj celkově. U dvojčat se také často hovoří o tom, že si spolu vytvoří řeč, které rozumí jen oni sami, vzájemně si totiž předvádějí špatné používání jazyka. Do dvou let by se této své hatmatilky měla zbavit.

písmenka na kostkách

Důvěřujte svým instinktům, a pokud vám připadá, že není s řečí Vašeho potomka něco v pořádku, nebojte se navštívit odborníka, tedy logopeda. Pokud by se totiž jednalo o skutečný problém, můžete dlouhým čekáním propást dobu, kdy by se problém řešil mnohem snáz.