Také milujete různé druhy oříšků? Můžete je jíst samotné, s čokoládovou či jogurtovou polevou, se sušeným ovocem, perfektně se hodí do zákusků a dortíků či vánočního cukroví. Především se však jedná o nezastupitelný zdroj přirozených živin, o jehož existenci se dnes zajímá více lidí, než tomu bylo dříve.

zralé lískové ořechy

Minerály – ořechy jsou obrovskou zásobárnou minerálů, nic takového vám nedá žádné pečivo z bílé mouky nebo sladkosti, kterých jsou dnes v supermarketech plné regály. Každý ořech je pro zvířata v přírodě opravdovým požehnáním a díky tomu také mohou někteří savci či ptáci přežít tuhou zimu. Pochopitelně jsou prospěšné i pro lidský organismus, ať už se jedná o zinek, železo, vápník, hořčík či měď nebo selen. Tyto chemické prvky jsou zde obsaženy v organických vazbách, tedy v té nejpřirozenější formě.

lískové ořechy na stromě

Důležitá béčka – minerální prvky, zejména hořčík, jsou dobře využitelné v organismu za předpokladu, že mu dodáte další látky, např. vitamíny skupiny B. Proto je výhodnější jíst přirozenou stravu, jako jsou např. právě oříšky, nežli deficit živin nahrazovat jednotlivými syntetickými suplementy. Lískové ořechy, stejně jako ostatní druhy oříšků a tučných semínek, v sobě ukrývají potřebné výživové prvky zastoupené ve vyvážených množstvích, a to se týká i vitamínů B, známých jako „béčka“. Nepředstavují pro naše tělo takovou zátěž, jako syntetický B-komplex, kde při přehnaném dávkování zbytečně zatěžujete ledviny a játra, s lískovými oříšky vám nic takového nehrozí.

Vše vyvažuje vláknina – ořechů se nemůžete přejídat, je to téměř nemožné zejména díky vláknině, která vyvolává pocit zasycenosti. Obecně se to týká všech celozrnných surovin, např. obilovin či luštěnin, vláknina v plodech či zrnech tímto způsobem dbá o udržování správné hmotnosti a snížení přebytečných kalorií na našem talíři.