Vymalovat v bytě, alespoň občas, je nutné. Máte-li malé děti nebo doma kouříte, měli byste k malování přistoupit častěji než jednou za šest let. Stejně tak častější malbu vyžaduje kuchyň, kde ji znečišťují výpary z vaření. Výmalba místnosti nejen provoní, ale zdi budou působit vzdušně a světleji. Podstatné je, že budou malbou i vydesinfikované a zbavené prachu. Určitě se vám bude lépe dýchat. Možná patříte k těm, kteří se rozhodnou spoléhat sami na sebe a do malování bytu se pustíte sami. V obchodech je nabídka barev a náčiní potřebných k malbě natolik nepřeberná, že se v tom můžete až ztrácet. Proto než se do malování pustíte, zjistěte si, jaký nátěr bude pro vaše stěny vhodný. Vše si raději naplánujte a promyslete.
Prosvětlený interiér
K malování si vyberte vhodné počasí. Musíte počítat s tím, že malba bude nějaký čas schnout. Ideální je tedy slunné a teplé počasí. Můžete mít otevřená okna a usnadníte prosychání vymalovaných stěn. Neopomíjejte přípravu podkladu. Je to důležité proto, aby vám nátěr na stěny dobře chytl nebo se vám spodní malba neodlupovala. Pokud máte omítku v dobrém stavu, postačí zeď očistit od prachu a natřít penetrací. Jestli, ale bydlíte v bytě, kde jsou stěny nerovné a několikrát malované, raději nánosy staré barvy odstraňte. Ušetříte si pozdější komplikace s prosvítáním staré výmalby. Starou malbu odstraníte navlhčením stěny a seškrábnutím staré vrstvy. Jestli máte ve zdi praskliny nebo otvory po obrazech, nejdříve je vyspravte. Mastné nečistoty umyjte mýdlovou vodou.
Odstranit starou malbu je důležité
Jak vybrat vhodnou barvu?
Odstín barvy vybírejte za denního světla. V umělém osvětlení bude barva zkreslená. Jestli vybíráte odstín podle barvy na víčku, počítejte s tím, že na stěně bude o něco světlejší. Abyste měli jistotu, že výmalba se vám bude líbit, můžete natřít pouze kousek stěny, abyste viděli, jak odstín bude po zaschnutí vypadat.