Vymalovat v bytě, alespoň občas, je nutné. Máte-li malé děti nebo doma kouříte, měli byste k malování přistoupit častěji než jednou za šest let. Stejně tak častější malbu vyžaduje kuchyň, kde ji znečišťují výpary z vaření. Výmalba místnosti nejen provoní, ale zdi budou působit vzdušně a světleji. Podstatné je, že budou malbou i vydesinfikované a zbavené prachu. Určitě se vám bude lépe dýchat. Možná patříte k těm, kteří se rozhodnou spoléhat sami na sebe a do malování bytu se pustíte sami. V obchodech je nabídka barev a náčiní potřebných k malbě natolik nepřeberná, že se v tom můžete až ztrácet. Proto než se do malování pustíte, zjistěte si, jaký nátěr bude pro vaše stěny vhodný. Vše si raději naplánujte a promyslete.
K malování si vyberte vhodné počasí. Musíte počítat s tím, že malba bude nějaký čas schnout. Ideální je tedy slunné a teplé počasí. Můžete mít otevřená okna a usnadníte prosychání vymalovaných stěn. Neopomíjejte přípravu podkladu. Je to důležité proto, aby vám nátěr na stěny dobře chytl nebo se vám spodní malba neodlupovala. Pokud máte omítku v dobrém stavu, postačí zeď očistit od prachu a natřít penetrací. Jestli, ale bydlíte v bytě, kde jsou stěny nerovné a několikrát malované, raději nánosy staré barvy odstraňte. Ušetříte si pozdější komplikace s prosvítáním staré výmalby. Starou malbu odstraníte navlhčením stěny a seškrábnutím staré vrstvy. Jestli máte ve zdi praskliny nebo otvory po obrazech, nejdříve je vyspravte. Mastné nečistoty umyjte mýdlovou vodou.
Jak vybrat vhodnou barvu?
Odstín barvy vybírejte za denního světla. V umělém osvětlení bude barva zkreslená. Jestli vybíráte odstín podle barvy na víčku, počítejte s tím, že na stěně bude o něco světlejší. Abyste měli jistotu, že výmalba se vám bude líbit, můžete natřít pouze kousek stěny, abyste viděli, jak odstín bude po zaschnutí vypadat.