Mnoho lidi by rádo vlastnilo svou vlastní webovou stránku nebo blog, kde by autor přispíval svými příspěvky na vybraná témata, o kterých něco ví, a samozřejmě o nich dokáže psát celou škálu článků. Na tomto webu, nicméně, může být i samotné portfolio onoho člověka. Možností, jak a na co se na internetu zviditelnit je mnoho.
 
Pokud už dlouhou dobu plánujete si založit na internetu vlastní stránku a nevíte jak na to, mohu vás ujistit, že na tom není nic těžkého. Je tu samozřejmě pár otázek, na které je dobré nalézt odpověď dříve, než započnete s celým procesem. O jaké záležitosti se jedná?
 Macbook na stole

O náplni

Ze všeho nejdříve, než se pokusíte o vytvoření vlastního pískoviště v této celosvětové síti, měli byste si ujasnit, čím vlastně chcete plnit svou webovou stránku. Ať už se jedná o pouhé portfolio nebo klasický blog, kam budete psát jeden příspěvek za druhým, promyslete si, jakým směrem jej chcete vést. Ať se rozhodnete jakkoliv, pamatujte na to, že i tak budete muset napsat pár textů, kde se představíte, co děláte, o čem píšete, jak vás mohou potencionální čtenáři kontaktovat atp.
 muž s tabletem

O názvu a adrese

Z vlastního zkušenosti mohu říci, že tento úkol je jeden z nejtěžších – vymyšlení názvu stránky a ojedinělé www adresy. Jestliže chcete na internet vystupovat pod svým jménem, ideálním řešením je jako www adresa vaše jméno a příjmení. Počítejte však s možností, že adresa bude obsazena, a tak mějte v záloze další návrh. Název stránky se může oproti adrese lišit. Volba je na vás.
 žena s laptopem

O hostingu

Existuje spousta hostingů, jenž budou provozovat vaše stránky zcela zdarma. Ačkoliv budete muset překousnout, že v adrese bude uveden i název této platformy, na které píšete, nabízí se alternativa – a to zaplatit si vlastní doménu. V České republice se jedná o nízkou částku. Obvykle v řádech několika stovek korun. Záleží však na poskytovateli. Pokud jste však zběhlý ve vytváření webových stránek, můžete sáhnout po mnohem náročnější metodě, tedy placení hostingu a domény, co si budete muset kompletně celý nastavit.
 
Za předpokladu, že chcete svým blogem vydělávat, z profesionálního hlediska je mnohem lepší si za svou stránku zaplatit.
 

O registraci

V podstatě jde o nudné vyplňování osobních informací, platebních údajů, potvrzení podmínek poskytovatele apod. Jde o jednoduché formuláře, co je třeba dopsat.
 

O designu

Jakmile bude stránka konečně na světě, přichází na řadu ji nakonfigurovat na určitý vzhled, aby byla uživatelsky přívětivá. Čeká vás nastavování vzhledu, vytvoření rubrik a štítků, propojení s případnými sociálními sítěmi a přidání dalších elementů potřebných k řádnému provozu.
 

O prvním příspěvku

Když už je vše hotové a nastavené, všecko funguje jak má, je ideální chvíle pro publikaci historicky prvního příspěvku. Řada blogerů a blogerek napíše článek, kde se představí a vysvětlí, o čem blog bude. Rozhodnutí je vaše.
 
Jak vidíte, základní proces vytváření webových stránek a blogů není vůbec těžký. Přeji hodně štěstí s prosazením v tomto digitálním pískovišti.