Ptáci potřebují vodu k životu stejně nutně jako člověk. Bohužel v současné době trpíme suchem a vítr tomu moc nepřidá. Když už zaprší, voda rychle steče do koryt řek a potoků, popřípadě do kanalizace a kaluže, které zůstanou, velice rychle vysuší vítr. Ptákům samozřejmě voda chybí, potřebují se napít jako každý jiný živočich. Na zahradě nebo na balkoně jim můžete vytvořit malé napajedlo, do kterého jim dáte čerstvou vodu. Ptáci tím pádem budou mít dostatek vody a vy budete mít úžasnou podívanou! Jaká pítka jim můžete připravit?
ptáček na stromě
Pítka závěsná
Asi nejčastěji viditelná jsou pítka zavěšená na stromech, kde z nich mohou ptáci pohodlně pít. A přidat se můžou i jiní živočichové tako třeba včely. Tato pítka by měla být dostupná tak, abyste mohli pravidelně doplnit do pítka vodu, takže je nezavěšujte příliš vysoko. Vyrobit jej můžete třeba z kokosu, do kterého vodu nalejete, nebo klidně z plastové misky, do které uděláte vrtačkou otvory na zavěšení. Výborné jsou také závěsné květináče bez dírek na dně. Tato pítka mají výhodu v tom, že si na ptáčky nemůže počíhat kočka. Jsou totiž v bezpečí ve výšce.
sýkorka u semínek
Pítka na parapet
Pítko můžete umístit jednoduše na parapet vašeho okna. Volte takové, aby se dalo nějakým způsobem lehce upevnit a nepadalo dolů. Výhodou tohoto pítka je dobrá přístupnost pro vás a také krásný pohled na pijící a koupající se ptáčky z okna. Jakmile se totiž ptáci dozvědí, že tam pítko je, budou se k němu slétávat v hojném počtu a uspořádají vám úchvatnou podívanou. A to je důvod, proč to za to stojí.
Pítka na balkon a zahradu
Pítka umístěná na zemi jsou také velice oblíbená. Může se jednat o různé keramické misky, kamenné nádoby nebo třeba drobné rybníčky. Při umístění pítka na zem dávejte pozor, aby kolem něj byl pěkný přehled, aby si na ptáky nemohla počíhat kočka. Ať už pítko dáte kamkoli, vězte, že vám budou ptáci vděčni a vaši štědrost vám oplatí úchvatnou podívanou.