Praha je považována za matku měst, je údajně stověžatá, je přezdívána srdcem Evropy, a jistě byste sami našli nějaká další synonyma její jedinečnosti a nádhery. V některých regionech Česka se v okamžiku, kdy se pochlubíte, že jste Pražák, nebudou tvářit zrovna s nadšením, bude pak moc záležet na tom, jak se ve společnosti „uvedete“, a zda se budete chovat skromně a nebudete se nad druhé povyšovat. Někteří Pražané k tomu mají sklony, možná je to tím, že se považují za centrum, pupek světa, nebo alespoň pupík republiky, a že mají to štěstí vnímat kolem sebe technologické zázemí a zároveň historické skvosty a přírodní památky, kterých má naše hlavní město bezpočet.
soumrak nad prahou

Krása města vyniká svou rozmanitostí

Na relativně malé ploše můžete spatřit tolik přírodních krás, až se to zdá neuvěřitelné. Lidé, kteří znají Prahu jen z doslechu, si totiž častokrát vůbec neuvědomují, že nejde jen o nezáživnou „placku“ na břehu Vltavy s Karlovým mostem, Orlojem a Václavským náměstím. Jde o místo nesmírně členité, obklopené přírodními parky a rezervacemi a především rozmanité. Nebudete se tu rozhodně nudit a podnětů k výletům jsou tu stovky.

Několik desítek přírodních parků

Divoká Šárka – přírodní park ve stejnojmenné lokalitě sevřený ruzyňským letištěm, Dejvicemi, Vokovicemi a Nebušicemi. V zalesněném údolí Šáreckého potoka v klínu vysokých mohutných skalisek nabudete dojmu, že snad se ani nenacházíte v Praze.
veterán ve městě
Obora Hvězda – vrcholové partie a severovýchodní úbočí Bílé hory je upraveno jako krajinný park. Jeho dominantu Letohrádek Hvězda spatříte již z velké vzdálenosti, jde o významnou rekreační zónu, která navazuje na Přírodní park Košíře a Motol. V městské části Košíře také můžete navštívit rozhlednu Cibulka, která vás přesvědčí o tom, že krásný výhled na město nemusí být jen z Petřína nebo z vysílače na Žižkově.
Přírodních parků je v našem hlavním městě mnoho, jmenujme např. Vidouli, Motolský ordovik, Kalvárii, U Hájů, Prokopské údolí, Požáry, Dalejský profil, Barrandovské skály, Radotínský háj, a to jsme se pohybovali pouze na západním okraji Prahy.