Upcyklace je pojem, který je dnes často zmiňovaný. Jedná se o vytvoření něčeho nového s vyšší užitnou hodnotou z materiálů a věcí, které již byly používané nebo dokonce vyhozené. Upcyklací tak pomáháme životnímu prostředí v mnoha směrem.
Pokud se budeme bavit o vybavení bytu, je hodně věcí, které můžeme upcyklovat a využít pro bydlení.
bedýnky na zeleninu
Ze starého ložního prádla, které se již nedá z nějakého důvodu použít k původnímu účelu, vyrobíme například nový přehoz přes postel. Z kousků povlečení, které sešijeme k sobě vznikne originální výrobek. Pokud také používáte i povlečení a prostěradla z mikro plyše, můžete stejným způsobem ušít deku nebo hřejivé domácí pončo.
Pro vybavení domácnosti nábytkem, se v dnešní době hojně používají palety. Je to poměrně levný materiál, ze kterého vytvoříme krásné kousky. Pokud spojíme několik palet k sobě, vytvoříme postel, pohovku, stolek nebo police. Palety můžeme ponechat v jejich původní podobě nebo se dřevem pracovat k obrazu svému. Často se palety využívají také jako zahradní nábytek. Stejně tak dobře využitelné jsou i dřevěné bedýnky na ovoce a zeleninu, ze kterých vzniknou pěkné poličky nebo například knihovna. Lze je využít i jako úložné prostory. Přírodní i nabarvené se stanou originálním doplňkem vaší domácnosti. Fantazii se meze nekladou.
sešívaný přehoz na postel
Jako dekoraci v bytě můžeme využít láhve od vína, sklenice od marmelád nebo zavařenin. Láhev použijeme jako vázu na květiny a z korku vyrobíme třeba domácí nástěnku. Zavařovací sklenice využijeme jako svícen nebo jako dózy pro uchovávání potravin. Proč si zbytečně kupovat drahé dózy na suroviny v obchodě, když zavařovacích sklenic má každý doma dostatek a většina z nich by skončila v lepším případě v kontejneru na sklo. Stačí přidat dekorativní popisky a krásné dózy jsou na světě.
Upcyklovat lze i plechovky od různých omáček, fazolí apod. Pokud je zbavíme papírového obalu, za použití hřebíku uděláme dírky, vyrobíme z nich svícny či lucerničky. Ty se skvěle hodí k nastávající podzimní a zimní atmosféře.