Každý výrobek má jistou strukturu povrchu, která nám musí vyhovovat. Abychom se dostali na čistý kov, tak efektivním způsobem je tryskání pomocí abraziv.

Povrch kovových součástí

Odlišné vlastnosti

Když si vezmeme jakoukoliv součástku, tak má určitý povrch, přičemž v klasickém strojírenství se nejčastěji bavíme o kovovém materiálu. Někdy povrch zas až tak neřešíme, ale u takových dosedajících ploch je to důležité. Nemusí jít ani tak o praktičnost, protože třeba náramkové hodinky musí nějak vypadat, a proto se dbá na vzhled. Takovým směrodatným parametrem je drsnost povrchu, kterou moderní přístroje dokážou změřit s velkou přesností. Každá obráběcí metoda dosahuje nějaké přesnosti, přičemž při takovém běžném soustružení lze dosáhnout hodnoty 12,5.

povrch kovu

Co když je tato hodnota stále vysoká? Tak potom musíme zvolit další operaci, kdy typickou je broušení, protože u něj je široký výběr brusných kotoučů. Kdybychom se chtěli bavit o opravdu malých hodnotách, tak potom jsou tu speciální dokončovací operace, mezi které patří třeba superfinišování. Dále tu máme leštění, jenž slouží pro zlepšení vzhledu.

Proces tryskání

Obyčejné kovové materiály mají nevýhodu v tom, že když je necháme venku, tak postupně začnou reznout, což může vést až do takového stádia, kdy pro nás budou nevyhovující. Proto je potřeba dobrá ochrana, která může být zajištěna hned několika způsoby. Tím prvním nanesení nějakého odolného materiálu na povrch, což může být zinkování, jenž opravdu součást proti těmto negativním vlivům ochrání.

lesklý kov

Takovou největší klasikou je natírání či lakování antikorozním nátěrem, což není tak pracné a barva není nijak extrémně drahá. Její životnost není nekonečna, přičemž když na ní bude pršet, svítit Slunce a podobně, tak se na nějakém místě může voda dostat na holý kov, což znamená začátek koroze a koupání barvy. Proto se tyto součástky dávají do pískovacího boxu Piskovacky. Uvnitř něj začne proces tryskání, který těleso zbaví právě barvy, rzi, nečistot a tak dále, takže povrch bude zase hezky čistý a připravený na nové ošetření.