Jedním ze strašáků dnešní doby jsou bezpochyby exekuce. V podstatě se jedná o to, že pokud máme dluhy, bude nám zabaven majetek v takové hodnotě, která je pokryje. Často však bývá i vyšší. Tyto věci jsou totiž nakonec prodány a peníze použity na splacení dluhu. Přebytečnou částku však neuvidíte, neboť ta zůstane exekuční společnosti.

Je samozřejmé, že se lidé chtějí tomuto vyhnout. Tím nejlepším postupem je nedělat dluhy, avšak ne každý člověk je natolik finančně gramotný, aby to dokázal. Nejčastější příčinou bývají půjčky, zejména ty, které nepožadují se svému schválení doklad o výši příjmu. Lidé si představují, že je budou moci splácet, avšak pak přijdou nečekané výdaje a oni zjistí, že na tom nejsou finančně tak dobře, jak si původně mysleli.

exekuce1

Problém také nastává v tom, že se tuto situaci často snaží řešit další půjčkou. Tím se ale jen dostávají stále hlouběji do dluhové pasti, ze které se rozhodně není snadné dostat. Nakonec pak přijde zabavení majetku v rámci exekucí.

Jejich obětí se může stát cokoliv. Méně obvyklé, avšak stále možné, jsou pak nemovitosti v exekuci. Ty se mohou týkat jak domů, tak i pozemků. Samozřejmě je k nim přistupováno pouze za velmi specifických podmínek, riziko zde však stále je.

exekuce2

Tou první je, že dluh musí dosáhnout dostatečné výše. Nezapomeňme, že hodnoty nemovitostí se měří v milionech korun, a tak vysoká musí být i dlužná částka, samozřejmě po započítání úroků. A na tu se valná většina dlužníků nedostane.

Možností také samozřejmě je, že při žádosti o půjčku použili svou nemovitost jako zástavu. To rozhodně není chytrý krok, avšak stále je možný. V tomto případě je to právě ona, která bude v exekuci zabavena.

Základním předpokladem však je, že dlužník bude skutečně právoplatným vlastníkem nemovitosti, nikoliv například nájemcem. Nelze totiž zabavit člověku něco, co nevlastní. Avšak to samozřejmě platí u veškerého majetku. A na to je dobré při žádosti o půjčku myslet.