Přípravků bazénové chemie existuje celá řada a pro každého začátečníka představují tyto prostředky určité potíže v orientaci a zjišťování informací o nasazení těch vhodných a vyloučení neúčinných, nebo nekvalitních přípravků.
Základ očisty bazénové vody vždy tvoří filtrace, která ruku v ruce spolupracuje s desinfekčními prostředky. Ty mohou být v zásadě buď na bázi chlóru, nebo bezchlorové (působení aktivního kyslíku či UV lampy). Kromě dalších doplňků, jako jsou odpěňovače a zazimovače, je jedním z nejdůležitějších přípravků algicid proti výskytu a množení řas.
Proč právě algicid
Za určitých příznivých podmínek dochází v nádrži k rozmnožení vodních řas. Stává se to obvykle v létě, ve velkém horku, společně s působením slunečních paprsků, které urychlují jejich fotosyntézu. Další příčinou může být pokles koncentrace chlorové chemie, přičemž jsou dokonce některé druhy řas vůči chlorové chemii rezistentní. V takto ošetřeném bazénu se pak snadno rozmnoží a jediný způsob, jak se jich efektivně zbavit, je algicid https://www.chlorito.cz/algicid. Jedná se o polymerací upravenou, tzv. kvarterní sůl amoniaku, která nedráždí pokožku a sliznice a nevyvolává alergické reakce.
Největší úskalí vodních řas spočívá v jejich extrémně rychlém rozmnožování. Jestliže se tomuto procesu nezabrání včas, může být voda již během několika hodin či dnů kontaminována natolik, že ji vůbec není možné ke koupání použít. Mějte proto algicidní přípravek raději po ruce a čím dříve proti řasám zasáhnete, tím rychleji a snáze se voda vyčistí.
Spojencem algicidu je vločkovač
Algicidní přípravek řasy spolehlivě zahubí a ty se potom ve vodě rozptýlí do velmi jemných částeček. Některé zachytí filtrace, ale většina z nich skrze filtrační patronu projde. A v této chvíli právě nastupuje vločkovač, jehož cílem je sloučit mikroskopické částečky do větších celků, které se pak uvnitř filtrace zachytí.