Kdy začít se zateplením fasády? Odborníci se shodují na to, že by se celý proces měl vhodně načasovat tak, aby samotné stavební práce začaly buď v polovině dubna, anebo na začátku září. Jde o to, aby noční teplota neklesala pod bod mrazu, a aby sluneční svit nebyl příliš intenzivní, což je vždy na jaře a na podzim.
lešení u domu.jpg

Projektová dokumentace a energetický posudek

Posudek o energetické náročnosti a projekt termoiziolační fasády musí vypracovat odborník. Ten také stanoví optimální tloušťku izolační vrstvy, dávno již neplatí běžný standard polystyrenových desek na stěnách domů o tloušťce 5 cm. Posudek obsahuje i návrh vhodného izolantu a technologický postup, ne vždy je zrovna polystyren vhodný. Posudek také snadno odhalí kritická místa, kudy teplo uniká. U starých domů to bývá nejvíce kolem oken.
stavební práce.jpg

Tepelná izolace

Fasáda, to je investice minimálně na 40 let a počítá se s tím, že se nebude po pěti letech provádět znovu. Vyplatí se využít kvalitních materiálů, což platí i pro perlinku, lepící vrstvu a systém ukotvení. Ideální je, jestliže jsou všechny komponenty dodávány od jednoho výrobce, tehdy se doplňují a je zajištěna jejich správná funkce. Podstatné také je, aby šlo o certifikované výrobky, pokud sáhnete např. po polystyrenu, měl by být označen třídou Q. U podezřele levných systémů hrozí velký únik tepla a někdy dokonce i zhroucení konstrukce.

Dostačující tloušťka vrstvy

Izolační vrstva pro optimální efekt se doporučuje v tloušťkách zhruba 15 cm a maximálního efektu se dosahuje u síly 20 cm. Na tloušťce vrstvy se nevyplácí šetřit, navíc samotná síla izolantu představuje pouhý zlomek nárůstu ceny v jednotkách procent, přičemž ve stejné výši zůstává to zásadní, což je objem lepidla, kotevní systém a prováděná práce. Zkrátka rozdíl mezi 5 cm polystyrenu a 20 cm polystyrenu až tak zásadní není.

Stavební dozor

U veškerých stavebních prací, které jsou zásadní pro provoz objektu, a kam patří i výstavba zateplovacího systému, by měl být přítomen stavební dozor. Může se to zdát nadsazené a další zbytečná investice navíc, ovšem na každé stavbě dochází k omylům a nejen to, zaměstnanci i majitelé některých firem ve snaze vypomoci si do vlastní kapsy použijí materiál nekvalitní nebo levnější, který ovšem neodpovídá fakturované položce. Stavební dozor se postará o odborný dohled a zároveň za svou práci ručí smluvním ujednáním.

5/5 - (5 votes)